Wychowanie dzieci kary i nagrody

Anemia, zwana też niedokrwistością jest stanem, w jakim dochodzi do ograniczenia liczbie czerwonych krwinek. Są inne przyczyny powstania niedokrwistości w systemie zdrowego człowieka: może istnieć zrobiona utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów czy też w kontakcie ze ograniczeniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie więc stanowi odpowiednio często spotykanie wśród kobiet w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Lecz w przypadku kobiet przy nadziei definicja anemii wygląda nieco inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do powiększenia objętości krwi również jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest więc zjawiskiem dość prostym. W toku ciąży więc opowiadamy o zaistnieniu anemii, kiedy przystępuje do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie poprawia to jednak faktu, że ważne niedobory czerwonych krwinek w systemie przyszłej mamy mogą sprawić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W wczesnym okresie ciąży grozi to schorzeniami implantacji zarodka, a nawet poronieniem. W innym trymestrze może sprawić do stworzenia wad rodzonych, oraz w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u kobiety ciężarnej są przede każdym spożywanie alkoholu oraz pieczenie papierosów. Drugie to ciąża mnoga, niedobór witam i zalet odżywczych w diecie, na jakie zapotrzebowanie dość mocno rośnie w punkcie wpadnięcia w ciążę. Leczenie anemii chce z jej poziomu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której warunkiem był niedobór żelaza, jest przeważnie leczona doustnymi środkami dodającymi jego liczbę. Bardzo rzadko zwraca się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, jest ostatnie natomiast ważna o moc szybsza niż w przypadku przyjmowania suplementów diety. Zdarzają się przypadki, kiedy wskazana będzie jednocześnie transfuzja krwi – dzieje się tak szczególnie w postaciach obfitego krwawienia, na przykład podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość szybko rozpoznawalnym, jej objawami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, problemy z sławą i koncentracją, zawroty głowy.

Jeśli to, stanowiąc w ciąży, zauważysz u siebie któryś z podanych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z specjalistą, ponieważ nieleczona anemia może wykonać do ważnych uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.